Bir fiberoptik kablo arızalanırsa ne olur?

2008-05-23 01:00:00
Bir fiberoptik kablo arızalanınca olacak şeylerden biride o arızalanan kabloların bağlı olduğu sunucularda barınan sitenizin iki-üç gündür ulaşılamaz olmasıdır.
İki gündür sitemin adresini defalarca tıklıyorum. Açılır belki diye ama nafile. Çocuğunu karanlık bir kuyudan ip olmadığı için kurtarıp görmeyen bir annenin ruh hali içindeyim. Sen onca saatini harca geliştir, ziyaretçi sayısını 600 lere kadar çıkart sonra arızalanan bir kablo nedeniyle bütün bunlar anlamını yitirsin.

Bu bloğumdada pek çok yerde benden hosting tavsiyesi isteyen arkadaşlara kendiminde kullandığı Rodosweb'i tavsiye etmiştim. Ara sıra (genelde haftasonları) kesintiler yaşansada genel olarak memnundum. Taki son iki gündür sitemin yüzünü göremiyor olana kadar.  Tabi olabilir böyle arızalar, kablo kopabilir, elektirik kesilebilir, yanlışlıkla fişler çekilebilir hatta taş düşebilir ve ayı da çıkabilir. Bu arada kendi sitelerine ve referans olarak gösterdiği bazı sitelere nasıl ulaşabiliyoruz ? anlamış değilim.

Ancak bir müşteriyi kaçırtan şeylerdir bunlar. Birinci gün siteme ulaşamayınca acaba başka bir hostinge taşınsam mı dedim. Herhalde akşama kadar sorun neyse çözülür deyip geçiştirdim. Ancak ertesi gün siteme hala ulaşamayınca e-posta attım "neler oluyoooor sizde neler oluyoooor diye?" Önce Türk Telekom kaynaklı bir sorun yaşıyoruz dedikleri sorun fiberoptik kablonun arızalanması imiş. Firma T. Telekom'dan kablo talebilnde bulunmuş falan fişman....Cuma mesai bitimine kadar çözeriz diye tarih verdiler.

 Ama ben ikinci gün ciddi ciddi altarnatif bir hosting aradım. Ve birinde karar kıldım. Yine böyle bir sorunla karşılaşırsam Rodosweb'e göre biraz pahalıda olsa aklımın bir kenarında duruyor. İnşallah böyle bir sorunla karşılaşmam ve daha ucuz ve genel olarak memnun olduğum yerde kalırım.

Zaten blogcu'dan da bu yüzden ayrılıp kendi alanıma geçmiştim. Ama şu anki izlenimime göre blogcunun maşallahı var. Pek ulaşamadığım olmadı. Olduysada 10-15 dakikalık kesintiler. Sitemin istatistikleride bunu doğruluyor.

Kötü evsahibi kiracıyı ev  sahibi yaparmış. Şahsen bunu yaşadık ve bir ev sahibi olduk. Sonra blogcudaki ulaşılamamalardan bıkıp kendi alanımızın sahibi (daha doğrusu kiracısı olduk). Hosting firmalarındanda çok çekersem herhalde bir hosting sahibi olurum. Arkadaşlarla beraber böyle bir işe girmek gibi bir fikrimizde yok değil.

Neyse "Kurtlar Vadisi" başlıyacak. Ben ufak ufak tüyüyorum. Son söz olarak şunu diyorum. Bir fiberoptik kablonun arızalanmasından kötü bir şey varsa o da iki fiberoptik kablonun arızalanmasıdır.

36
0
0
Yorum Yaz